Cienījamais pircēj! Uzņēmums, kura veikalu Jūs esat izvēlējies, ir Latvijas Apavu tirgotāju apvienības biedrs, par to liecina veikalā redzamā apliecība. Piedāvātie apavi ir kvalitatīvi un atbilst cenai. Tomēr, lai tie kalpotu ilgāk un nerastos  pārpratumi, vēršam Jūsu uzmanību uz dažiem vienkāršiem noteikumiem apavu pareizā izvēlē, valkāšanā un kopšanā.

APAVU LIETOŠANAS NOTEIKUMI

Pirms iegādājaties apavus, izlasiet šo informāciju, iepazīstieties ar apavu marķējumu un par neskaidrībām jautājiet pārdevējam. Neskaidrību gadījumā par apavu izvēli, materiālu, valkāšanu, kvalitāti vai kopšanu konsultējaties ar pārdevēju.

  1. Izvēlieties apavus tā, lai tie atbilstu pēdas izmēram, platumam un pacēlumam, bet stulmu zābaki – arī apakšstilba apkārtmēram.

1) Ņemiet vērā, ka palielināts ķermeņa svars var ietekmēt apavu valkāšanu.

2) Ja pēdai ir izteiktas īpatnības vai tā ir deformēta, nepieciešami speciāli apavi vai ortopēdiski palīglīdzekļi.

3) Lai pārliecinātos par apavu atbilstību, uzvelciet abu kāju apavus un mēģiniet tajos pastaigāt.

  1. Pirms noformējiet pirkumu, rūpīgi aplūkojiet savus apavus. Ja ir iebildumi, izsakiet tos pārdevējam, šaubu gadījumā palūdziet citu pāri.
  2. Velkot apavus, lietojiet apavu lāpstiņu. Nekad neuzvelciet un nenovelciet apavus, ja nav atraisītas auklas, atsprādzētas siksniņas, līdz galam atvilkts rāvējslēdzējs u.tml. Nenominiet kapes! Nevelciet apavus, uzkāpjot uz apavu kapes vai zoles apmales – tā Jūs novērsīsiet zoles atdalīšanos.
  3. Nelietojiet katru dienu vienu un to pašu apavu pāri. Dodiet apaviem iespēju atpūsties un atgūt sākotnējo formu, lietojot apavu spriegotāju (speciālu koka vai plastmasas apavu formu fiksējošu ielikni)!
  4. Valkājiet apavus atbilstoši nolūkam, kādiem tie ir paredzēti.

1) Ikdienas valkāšanai paredzēti ērti, izturīgi apavi ar papēža augstumu 30-50 mm. Mitrumizturīgi ir apavi, kuriem iekšpusē ir iestrādāta īpaša membrāna – Gore-Tex u.c. Šādos apavos ieteicams valkāt zeķes, kuru sastāvā ir 80% kokvilnas un 20% akrila. Apavi bez šīm īpašajām membrānām nav mitrumizturīgi. Lai apavi slapjā laikā nelaistu cauri mitrumu, iesakām sausus apavus apstrādāt ar aizsarglīdzekli un krēmu.

Apavi ar šūtu-līmētu zoli nav paredzēti valkāšanai mitrā, lietainā laikā. Daudziem apavu modeļiem tiek izmantotas īpašā veidā (ar dabīgām krāsvielām) krāsotas ādas oderes, kas apavu valkāšanas sākumā un arī pie pastiprinātas kāju svīšanas var nedaudz krāsot.

2) Augstpapēžu apavi paredzēti īslaicīgai valkāšanai svinīgos pasākumos. Valkājot augstpapēžu apavus, izvairieties no vietām, kur ir šauras, dziļas spraugas, piemēram, kājslauķu režģi, bruģis, dažādu plātņu segums. Nestaigājiet pa apvidu ar pacēlumiem un kritumiem. Nevadiet šādos apavos automašīnu! Atcerieties, ka arī labi piestiprināts papēdis ir trausls, tādēļ, jo lielāks svars vai slodze iedarbojas uz papēdi, jo lielāka iespēja to sabojāt. Savlaicīgi nomainiet pasitņus, jo augstpapēžu kurpju nodilušie pasitņi palielina iespēju papēdim nolūzt. Apavus ar metālisku papēžu pārklājumu nevalkājiet mitrā laikā. Valkājot smalkādas apavus ar ādas pazoli, izvairieties no garākām pastaigām pa nelīdzenu, raupju virsmu. Nekad nestaigājiet šādos apavos pa šķembām, lauku ceļu u.tml. vietām! Nevalkājiet tos lietū un slapjdraņķī. Apavi ar ādas zoli, kā arī apavi no īpaši apstrādātiem audumiem, paredzēti valkāšanai telpās vai sausā laikā uz ielas. Apavi ar ādas zoli kalpos daudz ilgāk, ja savlaicīgi uzliksiet profilaktisko zoli. Papildus aksesuāriem, firmas zīmēm uz apaviem un somām ir dekoratīva nozīme, un tie prasa uzmanīgu attieksmi.

3) Izvairieties apavus valkāt tiem nepiemērotā sezonā. Smalku modeļu apavi nav paredzēti valkāšanai temperatūrā, kas zemāka par -5°C. Siltie apavi ar kažokādas oderi nav paredzēti valkāšanai siltā laikā vai telpās, jo, intensīvi svīstot kājai, odere var krāsot, īpaši valkāšanas sākumposmā.

4) Valkājot apavus, izvairieties no aizķeršanās, spērieniem, saskares ar asiem, raupjiem priekšmetiem, nelieciet un nemetiet uz apaviem smagumus, Regulāriem skrējieniem, kāpšanai klintīs, futbolam, motobraukšanai u.tml. nodarbēm izmantojiet tikai tam paredzētus apavus!

5) Neļaujiet apaviem nonākt saskarē ar specifiskām ķīmiskām vielām!

  1. Nepakļaujiet apavus ilgstošai, nepārtrauktai mitruma, sevišķi sviedru, iedarbībai.

1) Ja kājas pastiprināti svīst, lietojiet attiecīgus kāju un apavu kopšanas līdzekļus.

2) Ne retāk kā reizi diennaktī ļaujiet mitriem apaviem pilnībā izžūt. Sekojiet , lai ādas apavu žāvēšanas temperatūra būtiski nepārsniegtu istabas temperatūru, nežāvējiet tos uz apkures radiatoriem vai citām sildierīcēm. Nekādā gadījumā nežāvējiet apavu atklātas uguns tiešā tuvumā. Izņemamo iekšzoli un oderi žāvējiet atsevišķi.

3) Žāvējot izmantojiet speciālus apavu formu fiksējošus ielikņus vai arī apavu cieši piebāziet ar avīzēm vai tamlīdzīgu papīru.

  1. No apaviem regulāri, taču ne retāk kā reizi diennaktī, notīriet dubļus, putekļus un citus netīrumus. Nepieļaujiet, ka netīrumi sakrājas šuvēs, salaidumos, grūti pieejamās vietās.

1) Ādas apavi. Notīriet netīrumus ar mīkstu audumu vai sūkli. Lai ādas virsma būtu mīksta, elastīga un ūdensnecaurlaidīga, regulāri, taču ne retāk kā reizi nedēļā, ieziediet apavus ar atbilstošu apavu krēmu vai apstrādājiet ar citiem apavu kopšanas  līdzekļiem.

2) Apavi no zamša, nubuka. Notīriet ar mīkstu audumu, sūkli vai speciālu gumijas suku. Neberziet, jo tas var sabojāt ādas virsmu. Lai zamša un nubuka apavi vienmēr labi izskatītos un saglabātu formu, lietojiet tikai speciālus līdzekļus, kas paredzēti šādas ādas kopšanai.

3) Apavi no lakādas. Notīriet netīrumus ar mitru un noslaukiet ar sausu audumu. Kopšanai regulāri lietojiet tikai speciālus līdzekļus, kas paredzēti lakādas kopšanai, mīkstina to un

pasargā no sasprēgājumiem. Lakādas apavus nedrīkst valkāt sniegā, kā arī zemā temperatūrā (ne zemāka par -5°C).

4) Apavi no mākslīgā vai sintētiskā materiāla. Netīrumus nomazgājiet vai notīriet ar mitru un noslaukiet ar sausu audumu. Kopšanai regulāri lietojiet speciālus līdzekļus, kas paredzēti mākslīgai ādai.

  1. Sekojiet līdzi apavu stāvoklim! Laicīgi labojiet nodilušās pazoles un papēžus, atjaunojiet noberzto krāsojumu, nomainiet papēžu pasitņus, izņemamās iekšzoles, auklas u.c. Uzticiet apavu labošanu speciālistiem.
  • Konstatējot kādu defektu, neturpiniet valkāšanu, bet nekavējoties vērsieties veikalā, kur pirkti apavi. Ja pretenzijas laiks beidzies, nesiet apavus labot.
  1. Pirms nolikt apavus uzglabāšanai, notīriet tos, izžāvējiet un ieziediet ar atbilstošu krēmu.

1) Uzglabāšanas laikā atstājiet apavos speciālos ielikņus vai papīru (skat. punktu 6.3.).

2) Uzglabājiet apavus dzīvojamajai telpai normālā gaisa mitrumā un temperatūrā, kas nav augstāka par istabas temperatūru un nav zemāka par +5°C.

  1. Uz speciāliem apaviem (piemēram, sporta u.c.) neattiecas tie šo Noteikumu punkti, kas ir pretrunā ar apavu izmantošanas mērķi.
  2. Apavu kopšanas līdzekļus iesakām iegādāties kopā ar apavu pirkumu.

Šie noteikumi ir izstrādāti, pamatojoties uz Eiropas valstu apavu ražotāju un ekspertu pieredzi. Noteikumu prasības ir vienkāršas un saprotamas, to ievērošana būtiski paildzina apavu valkāšanas laiku.

Atsauksmes un ierosinājumus sūtiet uz epasta adresi euroskor@euroskor.com.